Pazar , 16 Haziran 2024

POSOF TA BİR İLK DAHA YAŞANDI


POSOF TA BİR İLK DAHA YAŞANDI
Halil İbrahim ATAMAN-POSOF
Serhat ilçe Posof ta yenilikler devam ediyor. İşte bunlardan birisi de POSOF AŞIK SABİT MÜDAMİ ANADOLU LİSESİ nin hazırladığı gece.
2012 yılında açılan Posof İmam Hatip Lisesi nin adı 2017 yılında değiştirilerek Posof lu aşık Sabit Müdami ATAMAN ın adı verilerek POSOF AŞIK SABİT MÜDAMİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ olarak kaydedildi.
Aşık Müdami nin isminin verilmesine rağmen okulda Müdami yi tanıyan öğrenci yok denecek kadardı. Okula yeni müdür olarak atanan Şener BİLİCAN bu konuya duyarlılığından dolayı İmam Hatip Okullarının açılış günleri dolayısıyla İmam Hatip okullarının tarihi ve adını taşıdığı Aşık Sabit Müdami Atamanı tanıtmak için program düzenledi.
Okulun normal salonu olmadığı için Kütüphane de düzenlenen programa okulun son sınıf öğrencileri, öğretmenler, ilçe Milli eğitim müdürü ve Posof Belediye başkanı katıldılar.
Program saygı duruşu ve okunan istiklal marşından sonra İMAM HATİP OKULLARININ tarihiyle ilgili sinevizyon gösterisiyle İmam Hatiplerin Ne zorluklarla açıldığı anlatıldı. Okula adı verilen Posof lu aşık Müdaminin hayat hikayesinin anlatıldığı film gösterisinden sonra Okul müdürü Şener BİLİCAN günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasını yaptı. Müdürün konuşmasından sonra okulun adının verildiği AŞI SABİT MÜDAMİ Ataman ın oğlu aşık Halil İbrahim ATAMAN a söz verildi.
Aşık Müdami nin oğlu gazeteci ve aşık Halil İbrahim Ataman aşıklık geleneği ve aşıklarla ilgili konuşmasından sonra sazıyla babası Aşık Müdaminin eserlerinden Koşma, divan, Yedekli tecnis gibi aşık havalarından örnekler sundu.

Check Also

TRAFİK HAFTASI POSOF TA DA KUTLANIYOR

TRAFİK HAFTASI POSOF TA DA KUTLANIYOR Halil İbrahim ATAMAN-POSOF Trafik haftası Posof ta da kutlanıyor. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir