POSOF TA BİR İLK DAHA YAŞANDI

0
2688

POSOF TA BİR İLK DAHA YAŞANDI
Halil İbrahim ATAMAN-POSOF
Serhat ilçe POSOF bir ilkle daha tanıştı. Uzun zamandır sadece geceleri serpinti şekilde yağan yağmur dan başka normal yağmur yağmadığı için kuraklık yaşandığından hayvanların otlakları dahi kurumak üzere olduğundan yağmur duasıyla kurbanlar kesilerek dualar edildi.
Posof ta yaşanan ilk ise yağmur duansın şekli oldu. Merkez camiinde kılınan öğlen namazından sonra ilçe Müftüsü Osman GÜL imamlığında iki rekât daha cemaatle namaz kılındı ve tekbirlerle Müftü hutbe okumak için minbere çıktı. Yağmur yağmamasının sebeplerinden örnekler vererek Peygamber efendimizin hayatından ve yaşanan sünnetlerden örnekler vererek cemaate bilgiler sundu.
Okunan hutbeden sonra getirilen tekbirlerle beraber dualar yapıldı. Cemaat camiden çıktıktan sonra cami yanındaki tarihi mezarlık yanında tekrar saf tutularak müftü eşliğinde dualar edildi. Ancak dua edilmeden önce müftünün talimatıyla Peygamber efendimizin sünneti seniyesi diye cemaatin ceketlerini ters giymeler belirtildi ve cemaat ceketlerini çıkararak ters giydiler ve eller de ters çevrilerek dua edildi ve sonunda da tekbirlerle beraber kurbanlar kesildi. Kesilen kurbanların da ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here