Salı , 23 Temmuz 2024

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
Halil İbrahim ATAMAN

Uzun zamandır sizlere taze haber veremedim çünkü sitemiz de arıza vardı. Bir arkadaşın yardımıyla sitemiz faaliyete geçti ve o arkadaşımıza da teşekkürlerimi sunuyorum.
Her kandilde olduğu gibi bu Berat kandilinde de Posof Merkez Camii hamt olsun doldu. Bayan ve çocuk cemaatin çokluğu ise ileriye dönük umutlarımızı artırıyor. Okunan Kuran ve ilahilere mevlitte eklenince cemaat duvarlara yaslanarak geceyi kutlamış oldu. İlçe müftüsü Ali Çetin in gece ile ilgili konuşmasının ardından yatsı namazı kılındı.
Bu mübarek gecenin mahiyetini il müftülüğünden gelen açıklama ile sunuyorum.

BERAT KANDİLİ

01 Haziran 2015 Pazartesi günü akşamı (Kameri aylardan Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gece) Berat gecesidir.
Berat sözü “Berâet” kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak anlamına gelir. Her zaman kulluk vazifemizi yapmaya; eğer günah işledi isek tüm hata ve kusurlarımızdan tövbe etmeye devam etmekle birlikte; “Berat Gecesi” ayrıca bir lütuf olarak günahlardan kurtuluş gecesi demektir. Bu gecenin Müslümanlar tarafından saygı ve coşkuyla kutlanmasının sebebi de budur. Bu gece mübarek, her hikmetli işin tayin edildiği bir gecedir. Ayrıca Bu geceye mağfiret gecesi de denmektedir. Allah’ü Teâlâ Kur’an-ı Kerimde: “ Hâ. Mîm. Apaçık olan Kitap’a ant olsun ki, Biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır. Her hikmetli işe o gecede hükmedilir.”Buyurmaktadır. (Duhan suresi 44/1-8)
Bu gece ile ilgili olarak sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve “Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim! Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” buyurur. (İbni Mâce, İkame, 191.)
Çoğu müfessirlerimizce, beraat gecesinde yıllık kader programının yazıldığı; bu seneden gelecek seneye kadar bir yıl içerisinde meydana gelecek olayların hepsinin ayrı ayrı melekler tarafından defterlere kaydedildiği, rızıkların, ecellerın, zenginlik, fakirlik, ölümler ve doğumların hep bu gecede tayin edildiği ifade edilmektedir. (Hak Dini Kur an Dili 7/69-70)

Berat Gecesini diğer gecelerden ayıran özellikleri vardır.
1. Bu gece hikmetlerle dolu gecedir. Her hikmetli işe o gecede hükmedilir.
2. Bu gece sevapların kat kat kazanıldığı sevap gecesidir. Diğer günlük ibadetlere ek olarak bu gecede yapılacak ibadetler diğer vakitlere nispetle kat kat sevap kazandırır.
3. Bu gece Rahmet gecesidir. İlahi rahmet bütün âlemi kuşatır.
4. Bu gece af, bağış ve arınma gecesidir. Allah’ın af ve bağışlaması bu gece coşar.
5. Bu gece şefaat gecesidir. Her peygambere kendi ümmetine şefaat etme yetkisi verilmiştir. Bu gecede de Peygamberimiz (sav)’e tüm ümmeti için tam bir şefaat yetkisi verilmiştir. (Hak Dini Kur an Dili 7/67-68)
Bu gece niyaz gecesidir. Rasulullah Aleyhissalâtü Vesselam, Şaban’ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat niyaz etti, üçte birine; Ondördüncü gecesi niyaz etti üçte ikisine; Onbeşinci gecesi niyaz etti hepsi şefaat izni verildi. Onun için bu geceye şefaat gecesi de denmektedir.( Hak Dini Kur an Dili,/68)
6. Bu gece ayrıca dua ve niyaz gecesidir. Allah’a yönelerek Gönülden, samimiyetle yönelen samimi kulların duaları reddedilmez.
Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir: “Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin “ (et-Tergib ve’t-Terhîb, 2:.119, 120.)
7. Bu gece Kur’an gecesidir. Kur’an’ın levh-i mahfuzdan dünya semasına toptan indirilmesi bu gecede gerçekleşmiştir.
Berat Kandili, Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Bu tür gün ve geceler, dinî ve toplumsal hayatımızda ilahî af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır. Bu geceler, kulluk şuur ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, yüce Yaradan’ın rızası doğrultusunda hayatımıza yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir. Böyle önemli ve mübarek bir gecenin feyz ve bereketinden faydalanmak için, akraba ve dostlarımızla tebrikleşmeli, fakir ve yoksullar görüp gözetilmeli günahlarımıza tövbe ve istiğfar ederek Rabbimize dua ve niyazda bulunmalıyız. Bu geceyi ibadet ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, dua ve istiğfar ederek ve özel ibadetlerimizle değerlendirelim. Bu gecenin geldiğini nefsimize, ailemize ve çevremize hissettirmeye çalışalım.
Serhat şehrimiz Ardahanlı hemşerilerimizin kandillerini tebrik eder, bu vesile ile kandilin; Fert olarak nefsimiz, ailemiz, ilimiz, Vatanımız, Milletimiz, İslam âlemi için gönüllerde huzura, amellerde salaha, sosyal hayatta kardeşçe yaşamaya vesile olmasını affı ve Rahmeti bol Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Aytekin YILMAZ
Ardahan İl Müftüsü

Başkalarıyla Paylaş:

Check Also

POSOF KAYMAKAMINDAN VEDA YEMEĞİ

Okunma Sayısı: 108 POSOF KAYMAKAMINDAN VEDA YEMEĞİ Posof Halil İbrahim ATAMAN Tayını çıkan Posof kaymakamı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir