Pazartesi , 20 Mayıs 2024

BAHARLA BERABER POSOF TAN YÜKSELİYOR GÜZEL KOKU, NİHAYET POSOF A DA GELDİ TOKİ

BAHARLA BERABER POSOF TAN YÜKSELİYOR GÜZEL KOKU, NİHAYET POSOF A DA GELDİ TOKİ

Halil İbrahim ATAMAN-POSOF

Bilhassa gurbetteki Posoflular tarafından beklenen müjde geldi ve TOKİ bu yıl ev yapımına başlıyor. Konu ile ilgili toplantı yapan belediye başkanı Cahit ULGAR şunları söyledi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Posof’ta yapacağı konutlar için talep başvuru tarihlerini 2-31 Mayıs 2017 tarihi olarak belirledi.
Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar’ın girişimleri sonucunda Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ile yapılan görüşmeler sonucu yapımına başlayacak olan TOKİ başvuruları için ön kayıtlar başladığı bildirildi.
Konu ile ilgili Posof Belediye’sinden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:Toplu Konuta ait belgeler ekte olup, müracaat etmek isteyenlerin ekteki belgeleri doldurarak Posof Ziraat Bankasındaki hesap numarasına başvuru bedelini 02 Mayıs-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında yatırarak banka dekontu ile gerekli evrakları Belediyemize teslim etmeleri gerekmektedir. Bilgi için 0478 511 2015 nolu telefondan irtibata geçilebilir.” denildi.
Açıklamada; “Bilindiği üzere, İdaremizin ülke genelinde başlattığı konut seferberliği kapsamında, özellikle yoksul, dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşların konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik uygulamaların ülke geneline dengeli bir şekilde dağıtılması amacıyla, talep örgütlenmesi modeli hayata geçirilmiştir. Bu uygulama çerçevesinde, ön talep toplama yöntemiyle konut alıcısı temininin Valilik/Kaymakamlık/Belediye tarafından sağlanması kaydıyla, söz konusu kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak, toplu konut projeleri gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede, konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Belediyenizce yapılan başvuru İdaremizce değerlendirilmiştir. Uygulama için önermiş olduğunuz Mülkiyeti Hazineye ait Ardahan İli, Posof İlçesindeki 114 ada 14 parsel ve 123 ada 9 Parsellerde bulunan toplam yaklaşık 45.026m² alan üzerinde projelendirme çalışması yapılmıştır. Belediyeniz tarafından yürütülen anket çalışmasında öne çıkan talepler dikkate alınarak, yürütülen söz konusu çalışma neticesinde, Ardahan Posof Toplu Konut Uygulaması kapsamında, B5 tipi (3B+Z+3) ve (B+Z+3) brüt 75,00 m² (2+1) 14 Bloktan oluşan 242 adet konut yapılması uygun görülmüştür. Bahse konu toplu konut uygulaması kapsamındaki konutların satış işlemlerinde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Ardahan/Posof Şubesi bankacılık hizmeti verecektir. Konut alıcıları, adı geçen şube nezdindeki         TOKİ hesabına, B5 tipi (2+1) konutlar için 2.000.-TL (İki bin TL) başvuru bedelini 02-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında yatıracaklardır.
Konut alma şartlarına haiz kişilerden konut sayısından daha fazla başvuru olması durumunda; başvuranlardan konut almaya hak kazananlar ile hak sahiplerinin satın alacağı konutlar, tarafınızdan noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir. Başvuru sayısının, konut sayısından fazla olması ve arsanın ilave konut üretimine müsait olması durumunda, projedeki konut sayısı artırılabilecektir. Kura sonucunda konut alıcısı olamayanların yatırdığı başvuru bedelleri; TOKİ tarafından yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, TOKİ tarafından belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede iade edilecektir. Ancak, başvuru bedelinin Bankada kaldığı süre için faiz veya herhangi bir hak talep edilmeyecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER :
* Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
* Başvuru sahibinin adına ve ikametgah ilmühaberinde yer alan adresine göre düzenlenmiş bir adet fatura (son 3 aya ait doğalgaz, elektrik, su, telefon, cep telefonu vs.) fotokopisini, (Başvuru sahibinin adına kayıtlı fatura bulunmaması durumunda, başvuru sahibinin eşinin, çocuklarının, annesinin ve/veya babasının adına ikametgah ilmühaberi adresine göre düzenlenmiş fatura da kabul edilecektir.)
* İkametgah ilmühaberi Ardahan ili Posof ilçesi sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ettiğine dair veya il nüfusuna kayıtlı ise nüfus cüzdanı fotokopisi yeterli olacaktır.)
* T.C. Kimlik Numaraları, (Aile bireylerinin)
* Ekte yer alan başvuru formunda istenilen diğer bilgileri vermekle yükümlü olacak olup, ayrıca başvuru formu imzalayarak kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb. gelirinin olmadığını beyan edecektir.
* Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı.
Halil İbrahim AKTAN

 

 

MİLLETtoki-proje siteye

Check Also

19 MAYIS POSOF TA DA HEYECANLA KUTLANDI

19 MAYIS POSOF TA DA HEYECANLA KUTLANDI Halil İbrahim ATAMAN-POSOF 19 Mayıs gençlik ve spor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir