Pazar , 16 Haziran 2024

ARTIK POSOF YAYLALARINA BAŞKA YERDEN HAYVAN GİREMEYECEK

ARTIK POSOF YAYLALARINA BAŞKA YERDEN HAYVAN GİREMEYECEK

Halil İbrahim ATAMAN-POSOF

Posof yaylaları hürriyetine kavuştu. Posof tan devamlı göç olduğu için hayvancılıkta azaldığından otlaklar ve yaylalar da boş kalmıştı. Bazı köylerin muhtarları kendi istekleri doğrultusunda başka illerden gelen hayvan sahiplerine para karşılığında kiraya veriliyordu.

Po0sof yaylaları tamamen endemik bitkilerin olduğu tamamen her şeyin doğal şekilde biten otlar ve çiçeklerden oluştuğu için dışarıdan gelen taleplerde fazla olmaya başladı. Dışarıdan getirilen hayvanlardan Posof ta ki hayvanlara da hastalıklar bulaşınca hayvan ölümleri de arttı.

Buna önlem için Valilik tarafından başka illerden hayvan getirilmesi yasaklandı. Ancak bazı siyasi baskılar işi zorlaştırınca Posof ta ki muhtarlar bir araya gelerek seslerini duyurmak için basın bildirisi yaptılar.

Posof hükümet konağı önünde toplanan muhtarlar Vali Mustafa MASATLI ya olan desteklerini açıkladıktan sonra ilçe kaymakamlığına da tüm muhtarlar dilekçe vererek yaylalarının başkaları tarafından kiralanmasına karşı çıktıkları ni belirten dilekçe verdileri.

Check Also

TRAFİK HAFTASI POSOF TA DA KUTLANIYOR

TRAFİK HAFTASI POSOF TA DA KUTLANIYOR Halil İbrahim ATAMAN-POSOF Trafik haftası Posof ta da kutlanıyor. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir